صبح خلاق سائو پائولو
شروع صبح خلاق

همه خلاق‌اند.

رویداد صبح خلاق در سال ۲۰۰۸ توسط بلاگر سوئیسی تینا راس ایزنبرگ پایه‌گذاری شد؛ همه‌چیز ساده بود. صبحانه، همراه با یک سخنرانی کوتاه، یک جمعه در ماه. همه‌ی رویدادها باید رایگان و آزاد برای شرکت کردن همه‌ی مردم باشند.

امروزه صبح خلاق در بیش از ۲۲۰ شهر دنیا در یک جمعه در ماه و به صورت هم‌زمان برگزار می‌شه. شرکت‌کننده‌ها به قهوه‌ی تازه و انواع صبحانه دسترسی دارند. برگزارکنندگان رویدادها، همه‌چیز رو آماده می‌کنند و با همکاری حامیان محلی، به صورت رایگان امکان شبکه‌سازی و ارتباط گرفتن خلاق‌ترین ذهن‌های شهرشون رو میسر می‌کنند. هر ماه یک موضوع جهانی داره و در رویدادهای ماهانه همه‌ی شهرها راجع به یک موضوع مشترک با هم گفت‌وگو می‌کنند و به سخنرانی گوش می‌دهند؛ هدف، الهام‌بخشی و ایجاد ارتباط بین‌ آدم‌های خلاق شهر با هم دیگه‌ست؛ در صبح خلاق این اعتقاد وجود داره که همه خلاق‌اند، پس ورود همه‌ی مردم آزاده.

ویدیو مستند یک‌سالگی صبح خلاق اصفهان

صبح خلاق اصفهان

اصفهان هم اضافه شد.

آذر ماه ۹۶، اصفهان هم به شبکه‌ی صبح خلاق اضافه شد؛ اصفهان سومین شهر ایران بود که بعد از تبریز به عنوان اولین شهر و تهران، به شبکه اضافه می‌شد. صبح خلاق یک رویداد غیرانتفاعی و مردم‌نهاد است و خیلی زود توانست شاهد میزبانی جمعیت زیادی از مردم شهر باشد.

همه به خاطر هدف بود؛ ما به بهتر کردن شهر باور داریم. برای همین هر کار خلاقانه‌ای که فکر می‌کردیم منجر به بهتر شدن شهر می‌شود انجام دادیم. از برپایی بوکتاب در رویدادها برای قرض دادن رایگان کتاب به آدم‌ها، تا ایستگاه همکاری برای معرفی آدم‌های خلاق شهر به شرکت‌های خلاق برای استخدام. ما هنوز هم منتظر ایده‌های جدید هستیم. هر چیزی که بتواند زندگی را برای مردم خوش‌آیندتر کند. همه کار می‌کنیم تا نامی نیک از ما باقی بماند.

کنداکتور رویداد

در صبح خلاق چه می‌گذرد؟

ثبت‌نام هر رویداد در آخرین چهارشنبه منتهی به رویداد راس ساعت ۱۱ صبح آغاز می‌شود؛ بعد از ثبت‌نام، بلیت به ای‌میل شما ارسال می‌شود و روز جمعه با همراه داشتن آن بر روی گوشی در رویداد حاضر می‌شوید.

پذیرش یازدهمین رویداد صبح خلاق

پذیرش

رویداد راس ساعت اعلام شده آغاز می‌شود؛ با حضور در صف پذیرش، با بررسی بلیت شما، کارت شرکت‌کننده داده می‌شود و وارد رویداد می‌شوید. در پذیرش همچنین می‌توانید برچسب یخ‌شکن خودتان را بنویسید و با دایره‌های رنگی مشخص کنید که بار اول است حاضر می‌شوید یا نه؛ درون‌گرا هستید یا برون‌گرا؛ این باعث می‌شود دیگران راحت‌تر بتوانند با شما ارتباط بگیرند.

میز صبحانه در چهارمین رویداد صبح خلاق

صرف صبحانه و شبکه‌سازی

یک صبحانه‌ی خوب کلید یک روز پر نشاط است. در زمان صرف صبحانه، معمولا افراد با هم سرگرم گفت‌وگو می‌شوند؛ این بهترین زمان برای صحبت کردن راجع به خودتان، ایده‌هاتان و دغدغه‌هاتان با غریبه‌هاست. در صبح خلاق مردم با ذهنی باز حضور پیدا می‌کنند؛ شاید در پایان رویداد یک همراه خوب برای عملی کردن ایده‌هاتان پیدا کردید.

بازی در رویداد پنجم صبح خلاق

بازی

بعد از صرف صبحانه، ما معمولا یک‌بازی گروهی مهیج تدارک دیده‌ایم. بازی‌ها برای شبکه‌سازی بهتر و یخ‌شکنی استفاده می‌شوند. شما را در صبح پرانرژی‌تر و موجب انجام کار تیمی می‌شوند. شرکت در بازی‌ها اجباری نیست. به همین خاطر اگر ترجیح می‌دهید که یک گوشه مشغول خواندن کتاب یا صحبت با دوست‌تان باشید، صبح خلاق در گوشه و کنار غرفه‌ها و بخش‌های زیاد جالبی برای آدم‌های درون‌گرا دارد.

سخنرانی محسن طاهری در هفتمین رویداد صبح خلاق

سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای و پرسش و پاسخ

پس از ورود به سالن و معرفی رویداد توسط هاست، سخنران رویداد ۲۰ دقیقه راجع به موضوع جهانی ماه صحبت می‌کند؛ سخنران‌ها معمولا بهترین ذهن‌های ایران هستند. هدف از سخنرانی الهام‌بخشی و ترویج خلاقیت است. موضوع سخنرانی‌ها در هر ماه متفاوت و به همین دلیل رویداد صبح خلاق در دسته‌بندی هیچ‌گونه رویداد خاصی قرار نمی‌گیرد و همه می‌توانند از سخنرانی‌ها لذت ببرند. پس از آن ۲۰ دقیقه پرسش و پاسخ از سخنران توسط شرکت‌کننده‌ها را داریم.

ارائه سی‌ثانیه در هفتمین رویداد صبح خلاق

ارائه‌های سی‌ثانیه

با هماهنگی قبلی، در هر رویداد چند نفر از شرکت‌کنندگان می‌توانند هر کدام سی‌ثانیه بر روی استیج صبح خلاق درباره‌ی ایده یا دغدغه‌شان صحبت کنند. ارائه‌های سی‌ثانیه می‌توانند متفاوت از موضوع جهانی ماه باشند.

عکس دست‌جمعی دوازدهمین رویداد صبح خلاق

عکس دست‌جمعی و پایان

بعد از پایان رویداد، از مردم درخواست می‌کنیم که به روی استیج بیایند؛ عکس دست‌جمعی هر رویداد یادگاری‌ست که لحظات خوش صبح‌های جمعه را یادآوری می‌کند. پس از عکس دست‌جمعی خداحافظی می‌کنیم و منتظر ماه بعد برای دیدن شما می‌مانیم.

داوطلبین

با کمک این آدم‌ها، برگزاری صبح‌خلاق ممکن شده

امین زمانی
امین زمانی

برگزارکننده

فائزه یزدانی
فائزه یزدانی

هم‌برگزارکننده

عرفان سامانی
عرفان سامانی

شبکه‌های اجتماعی

زهرا بهرامی
زهرا بهرامی

شبکه‌های اجتماعی

حسین نصیری
حسین نصیری

آماده‌سازی سخنران

عرفان ایران‌پور
عرفان ایران‌پور

ترجمه

نگین صفارنژاد
نگین صفارنژاد

عکاس

علی حسینی
علی حسینی

شبکه‌های اجتماعی

مهران هادیان
مهران هادیان

عکاس و تدوین‌گر

هدیه نجفی
هدیه نجفی

شبکه‌های اجتماعی

محسن جلالی
محسن جلالی

فنی

حسین قربانی
حسین قربانی

اسپانسرینگ

ثمین دهقانی
ثمین دهقانی

داستان من

شیوا اشرف
شیوا اشرف

ترجمه

علیرضا شریفیان‌زاده
علیرضا شریفیان‌زاده

ایستگاه همکاری

مهدیه صرامی
مهدیه صرامی

شبکه‌های اجتماعی

سارا مساح
سارا مساح

هماهنگ‌کننده

محمد شیرانی
محمد شیرانی

آماده‌سازی سخنران

حامیان جهانی رویداد
Mailchimp
Basecamp
Wordpress